Pudełko pełne kłamstw i absurdu - speaking boosterTworząc bądź wybierając materiały dla moich uczniów staram się kierować jedną zasadą – jeśli materiał mogę wykorzystać kilka razy w roku w grupach na różnych poziomach warto go przygotowywać, laminować i wycinać. Jeśli ma być on wykorzystany jeden raz przez 5 minut w wyłącznie jednej grupie nie jest on wart mojego czasu.

Niewątpliwie najbardziej uniwersalnym materiałem jest obraz. Czerpiąc inspirację od Jimmiego Fallona z jego komicznym Box of Lies przygotowałam dla swoich uczniów wersję obrazkową tej zabawy. Nie byłabym jednak sobą gdybym nie zmodyfikowała jej zapewniając sobie materiał na zajęcia od klasy 5 po dorosłych.

 1. Wersja klasyczna

Rozkładamy na stole 9 zdjęć obrazem do blatu. Uczeń wybiera kartę, przykleja ją do wnętrze pudełka i zaczyna opisywać obrazek. Może opisać to co rzeczywiście widzi bądź kłamać. Pozostali uczniowie na podstawie reakcji i opisu ucznia obstawiają czy opisujący mówi prawdę czy też podaje wymyślony opis.

Jeśli masz dużą grupę uczniów, uczniowie mogą zagłosować na opis podnoszą „lizaki” true/false.


 1. Wersja kontrolowana

O ile w poprzedniej wersji to los decydował który obrazek opisuje uczeń, w tej wersji to nauczyciel wybiera obraz dla ucznia. Jest to zdecydowanie wygodniejsza wersja dla grup słabszych, gdzie wiemy w jakim obrazem dany uczeń sobie poradzi, jaki ma zasób słownictwa, jak sobie radzi ze spontaniczną wypowiedzią.,


 1. Wersja „wybierz to sam”

Szykując obrazki do tej zabawy zaczęłam od wynajdywania losowych obrazków, które były absurdalne, zabawne, mieszając je z normalnymi zdjęciami. W pewnej chwili zdałam sobie sprawę, że nie dla każdego ucznia prostym zadaniem będzie opisać te obrazy. Postanowiłam nie wyrzucać do kosza poprzedniej pracy, lecz poszerzyć ją o kolejny pomysł. Od strony 6 znajdziecie obrazy, które nie bez przyczyny są tematycznie poparowane.

Uczeń otrzymuje od nauczyciela dwa obrazki i to do niego należy decyzja który obrazek opisze bądź do którego się odniesie. Obowiązuje go ta sama zasada – może mówić prawdę lub kłamać, ale o ileż prościej słabemu uczniowi zmodyfikować obrazek na którym widzi tylko psa na drodze.Materiały możecie pobrać tu.
źródło: pixabay.com

Miłego korzystania i dajcie znać czy uczniom się spodobało!Komentarze

 1. Od jakiegoś czasu mam obsesję na punkcie Box of Lies Jimmiego, więc jestem zachwycona pomysłem na grę w tym stylu! Bardzo dziękuję za inspirację, pozwoliłam sobie ściągnąć gotowe już karty i idę w kierunku Google, żeby znaleźć jeszcze więcej absurdalnych zdjęć, bo na pewno je niedługo wykorzystam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :) Box of lies długo mi siedziało w głowie, ale nie wyobrażałam sobie kombinowania z realiami.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Password, czyli odwet na małomównych uczniach

Językowy kalendarz adwentowy